Reklam Geliri Nedir? Reklam Geliriyle Para Kazanmak ve Pasif Gelir

reklam geliri

Reklam geliri elde etmek ve pasif gelir kazanmak uzun yıllardır popüler ve kolay kazanç yöntemlerinden biriydi. Gelişen rekabetçi piyasa kazancı zorlaştırsa da kazanç miktarının da artmasına sebep oldu. Reklam geliri elde etmenin püf noktalarını öğrenerek pasif gelir elde edebilirsiniz.

İlk olarak reklam geliri etmenin taraflarını konuşalım. Reklam vererek para kazanmak ve verilen reklamları göstererek kazanmak birbirinden farklı şeyler olduğunu belirtelim.

  • Eğer ürün/hizmetlerini tanıtmak ve geniş kitlelere ulaştırmak isteyen bir işletmeyseniz reklam vererek ürünlerinizi satıp para kazanabilirsiniz.
  • Eğer işletmelerin verdiği ürün/hizmetleri kapsayan içerikler üretir ve onların reklamlarını o ürün/hizmete ulaşmak isteyenlere gösterilmesini sağlarsanız yani websitenizi/sosyal medya hesabınızı bunun için kiralarsanız reklam harcaması üzerinden komisyon/gelir elde edersiniz.

Biz ikinci bahsettiğimiz reklam geliri üzerine yoğunlaşacağız.

Reklam Geliri Elde Etme Yöntemleri

Görüntülü Reklam (Google AdSense vb.)

En çok tercih edilen reklam geliri yöntemi görüntülü reklamcılıktır. Google gibi reklam partneri aracı firmalar reklamveren işletmelerin reklamlarını hem kendi içerik platformlarında (Google Search, Youtube, Gmail vb.) hem de işbirliği yaptığı yayıncılar (publisher) aracılığıyla yayınlarlar. Bu yayın sonucunda tıklama (CPC) ya da gösterim (CPM) başına reklamverenden bir ücret alırlar.

  • Eğer reklam reklam partnerinin kendi içeriğinde yayınlandıysa (Google Search gibi), tüm reklam ödemesi platforma gider.
  • Eğer reklam bir yayıncının websitesinde (blog sitenizde) veya içeriğinde (Youtube videonuzda) yayınlandıysa reklamverenin yaptığı harcamanın bir kısmını reklamın gösterillmesini sağlayan ve yöneten partner firma, bir kısmını da reklamı gösteren yayıncı alır.

CPC (Cost-per-click); tık başına maliyettir. Reklamverenler için bu ürün/hizmetleri için harcadıkları para anlamına gelir. Yayıncılar ise CPC üzerinden komisyon alırlar. Yani reklamveren 1 tık için 100 TL harcıyorsa, bunun bir kısmını aracı kuruluş (AdSense vb.) alır, bir kısmını ise yayıncıya yani bu reklamın tıklandığı içerik sahibine verir.

CPM Cost-per-mile; her 1.000 görüntüleme başına maliyettir. Reklamverenler genelde marka bilinirliği için bu tür reklamları kullanırlar. Bu reklamlara kimse tıklamasa bile reklamveren 1.000 gösterim başına para öder. Yayıncı da aynı şekilde bu reklamı ne kadar gösterirse o kadar para kazanır. CPC’ye göre kazanç daha düşüktür.

Google AdSense

Google AdSense websitenizde ve Youtube videolarınızda görüntülü reklamlar göstererek gelir elde etmenizi sağlayan bir sistemdir. AdSense politikalarına uyarak yayıncı olabilir ve websitenizin ilgili kısımlarına reklamlar yerleştirerek ciddi gelirler elde edebilirsiniz.

2022 yılında Türkiye’de pasif gelir kazancı olan bir forum üyesi AdSense’in ne kadar iyi bir pasif gelir aracı olduğunu şu görselle anlatmımştı:

örnek adsense geliri

Görselde 2022 yılı Şubat ve Mart aylarında günlük kazancın 30 TL bandından başlayıp nasıl günlük 1.759 TL’ye çıktığını görebiliyoruz. Üye websitesinin trafiğinin çoğunlukla Amerika ve İngiltere’den geldiğini belirtmişti.

Adsense sizi zengin etmeyebilir, ama 9-5 işinizi bırakıp kendi kurallarınızla yaşadığınız bir hayata kavuşmak pek çok insanın hayalini süslüyor. Görüntülü reklamcılığın püf noktalarını yakalayıp rakiplerinizn önüne geçmeyi başarırsanız AdSense ile yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

👉AdSense İle Pasif Gelir Kazan

Doğrudan Reklam Satışı

Partner firmalardan bağımsız olarak, web sitenizde doğrudan reklam alanı satabilirsiniz. Bu, potansiyel reklamverenlerle doğrudan iletişime geçerek ve sitenizde reklam alanı için anlaşmalar yaparak gelir elde etmenizi sağlar. Bu yöntem, Adsense’deki tıklama başına maliyet sisteminden daha öngörülebilir bir gelir sağlayabilir fakat belirli anlaşmalar yapmalı, websitenize gelen trafiği ve reklamların tıklanma sayıları gibi metrikleri müşteri firmalara objektif olarak raporlamalısınız.

Bu yöntem yeni başlayanlar için tercih edilmese de çok yüksek trafik alan websiteleri için iyi bir gelir modeli olabilir.

Benzer Yazılar